فرمت MP3

فرمت MP3 نياز به معرفی ندارد و شهره خاص و عام است، فرمت فشرده MP3 دارای الگوريتم Lossy است يعنی با حذف قسمت هايی از داده های صوتی و ساير متد ها صوت را فشرده می كند. فايل های MP3 نيز دارای كيفيت های مختلفی هستند كه مستقيما با ضريب فشردگی (Bitrate) ارتباط دارد .

هر چه مقدار آن بيشتر باشد نسبت تراكم كمتر، حجم بيشتر و كيفيت بالاتر است و بلعكس. Bitrate متعارف فايل های MP3 مقدار 128 كيلوبيت در ثانيه انتخاب می شود كه در اين حالت حجم فايل به حدود يك دهم فايل فشرده نشده WAV تقليل می يابد.

از لحاظ فنی Encoder (برنامه های مبدل داده های خام به فرمت خاص فشرده و يا كدگذاری شده) MP3 دارای گزينه های بسياری است كه استفاده از آنها نياز به آگاهی تكنيكی دارد و اصلا در برنامه های متعارف بكار نمی روند و عمده تنظيم همان تنظيم Bitrate می باشد.

نوع پيشرفته تر فشرده سازی بصورت Variable Bitrate است. در اين متد كه سعی دارد كيفيت بالاتری را ارائه كند يك مقدار مشخص به عنوان Bitrate تعيين نمی شود بلكه يك محدوده بكار می رود تا با توجه به به داده های صوتی، ضريب تراكم صدا در آن محدوده توسط خود Encoder انتخاب شود، البته ممكن است برخی ادوات از فايل های MP3 كه بصورت Variable Bitrate تهيه شده باشند پشتیبانی نكنند.

 

نویسنده: مدیر سایت

امیدوارم مطالب سایت برایتان مفید واقع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *