حافظه گرافيكي GDDRچيست؟

GDDRبرگرفته ازعبارت (Graphics Double Data Rate) )و به زبون ساده همان حافظه RAM با تکنولوژیDDR البته برای پردازنده های گرافیکی است تکنولوژی هست که در کارت های گرافیک استفاده میشود.

حافظه گرافيكي يا GDDR داراي نسل هاي مختلفي بوده كه به اختصار به آن ها ميپردازيم.

GDDR5 , GDDR4 , GDDR3 , GDDR2 , DDR2 , DDR

DDR چيست؟

حدود سال ۲۰۰۰ رابط کاربری جدیدی توسعه یافت. که آن را نرخ دیتای دوبل یا DDR می نامیدند. این شیوه به حافظه اجازه می داد که اطلاعات را در هر دو دور افزایشی و کاهشی سیگنال کلاک انتقال دهد. و به این صورت به حافظه قابلیت این را می داد که اطلاعات را تقریبا دو برابر سریع تر از SDR SDRAM های معمول انتقال دهد.

 DDR2 چيست؟

با پيشرفت تكنولوژي و قدرتمندتر شدن روز به روز پردازنده ها در این میان DDR هم به تنهایی دیگر جواب گو نبود. این موضوع تا ۲۰۰۳ و عرضه حافظه های DDR2 ادامه داشت. این حافظه ها همان ایده قبلی را این گونه جلو بردند که کلاک داخلی در نصف سرعت باس دیتا کار کند. این به معنی دست یابی به سرعتی تقریبا دو برابر DDR اصلی بود (۲۰۰ تا ۵۳۳ مگاهرتز با نرخ انتقال تا ۱۰۶۶ MegaTransfer در ثانیه). و میزان مصرف انرژی کمتر برابر(1‪.8) ولت شد.

GDDR2 چيست؟

حافظه گرافیکی GDDR2 توسط شرکت انویدیا معرفی شد . حافظه گرافیکی که ولتاژ کاری ۲٫۵ ولت داشت که برابر با نسل قبلی حافظه گرافیکی یعنی DDR بود اما در کلاک پالس بالاتری کار می کرد که با این احتساب ، گرمای زیادی تولید می کرد ، حتی ولتاژ بافرهای خروجی که ۱٫۸ ولت بود هم نمی تونست گرمای تولید شده رو جبران کنه . به دلیل تلفات گرمایی بالا ، تکنولوژی GDDR2 خیلی زود کنار گذاشته شد . کارت گرافیک های Geforce FX 5700 و همچنین Geforce FX 5800 جزء معدود کارت گرافیک های GDDR2 مي باشند .

GDDR3  چيست؟

GDDR3 توسط شرکت ATI و با همکاری JEDECطراحی و معرفی شد اما اولین شرکتی که از GDDR3 استفاده کرد شرکت انویدیا بود. کارت های گرافیک Geforce FX 5700 Ultra و همچنین Geforce 6800 Ultra اولین کارت های گرافیکی بودن که از GDDR3 بهره بردن ATI. هم بعد از اون با سری Radeon X800 از تکنولوژی که خودش ساخته بود رونمایی کرد . بیشترین حافظه گرافیکی مورد استفاده در کارت های گرافیکی همین GDDR3مي باشند.

ولتاژ مصرفی کمتر برای بافرهای ورودی و خروجی ( ۱٫۸ ولت ) ، سرعت کلاک بیشتر ، قابلیت ریست سخت افزاری اطلاعات موجود در رم و سرعت بیشتر در تغییر وضعیت از حالت خواندن ( Read ) به حالت نوشتن ( Write ) ، ویژگی هایی هستند که این حافظه گرافیکی رو نسبت به نسل قبلی برتر میکنند.

چيست؟ GDDR4

توسط شركت ATI   و Nvidia  طراحي و معرفي شد.داراي ويژگي از جمله ولتاژ کاری کمتر ( ۱٫۵ ولت ) ، دو برابر شدن مقدار ” بیت از پیش فراخوان شده ” ( Prefetch ) از ۴ بیت به ۸ بیت و همچنین دو برابر شدن مقدار Burst Length از ۴ بیت به ۸ بیت ویژگی هایی هستن که نسبت به GDDR3 برتری محسوب میشوند

Prefetch : مقدار بیت یا بیت هایی که حافظه رم از فبل پیش بینی می کند و فرا می خواند تا پردازنده برای دریافت آنها انتظار نکشد.

: Burst Length

مقدار انتقال اطلاعات در  Burst Mode رو تعیین می کند، حالتی که اطلاعات بدون دریافت دستور ورودی از قطعات  دیگه مثل GPU یا CPU و در زمان کمتری منتقل میشوند.

           چيست؟ GDDR5

جدیدترین تکنولوژی در حافظه های گرافیکی تا به امروز GDDR5 هست . حافظه های گرافیکی که به ۱٫۵ ولت برای کار نیاز دارن و از  این رو بهترین گزینه برای استفاده در لپ تاپ ها و دستگاه های همراه دیگه هستند. شرکت AMD اولین گرافیک خودش رو با نام Radeon HD 4870 روونه بازار کرد که اولین کارت گرافیک با حافظه GDDR5 در دنیا محسوب میشود . این حافظه گرافیکی آمده که سرعت انتقال اطلاعات رو دو برابر سرعت انتقال اطلاعات در GDDR3 بکند .

 درچيست؟ GDDR با DDR  تفاوت

تکنولوژی ساخت  GDDR گران تر مي باشد.

DDR در ساخت رم کامپیوتر و GDDR در ساخت حافظه گرافیکی استفاده میشود.

مقادیر فنی مثل ولتاژ ، کلاک پالس و پهنای باندشون با هم فرق دارند .

نویسنده: مدیر سایت

امیدوارم مطالب سایت برایتان مفید واقع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *