آشنایی با شبکه های کامپیوتری

یک شبکه رایانه ای،اجازه به اشتراک گذاشتن منابع و اطلاعات در میان دستگاه ها و سیستم های متصل شده به هم را می دهد.

معرفی:

یک شبکه رایانه ای،اجازه به اشتراک گذاشتن منابع و اطلاعات در میان دستگاه ها و سیستم های متصل شده به هم را می دهد. در دهه 60 میلادی،  آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته (ARPA)، بودجه ای را به منظور طراحی شبکه آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته (ARPANET) برای وزارت دفاع آمریکا اختصاص داد. این اولین شبکه رایانه ای در جهان بود. توسعه شبکه از سال 1969 و براساس طرح های توسعه یافته دهه 60 آغاز شد.

تعریف شبکه:

شبکه های کامپیوتری، مجموعه ای از کامپیوتر های مستقل و متصل به یکدیگرند که با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل اطلاعات می کنند. مستقل بودن کامپیوتر ها بدین معناست که هر کدام دارای واحد های کنترلی و پردازشی مجزا بوده و بود و نبود یکی بر دیگری تاثیر گذار نیست.

متصل بودن کامپیوتر ها یعنی کامپیوتر ها از طریق یک رسانه مانند کابل، فیبرنوری، ماهواره ها و… به هم متصل میباشند. دو شرط فوق شروط لازم برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری می باشد، اما شرط کافی برای تشکیل یک شبکه کامپیوتری داشتن ارتباط و تبادل داده بین کامپیوتر ها است.

این موضوع در بین متخصصین قلمرو شبکه مورد بحث است که آیا دو رایانه که با استفاده از نوعی از رسانه ارتباطی با یکدیگر متصل شده اند، تشکیل یک شبکه می دهند یا خیر. در این باره بعضی مطالعات می گویند که یک شبکه نیازمند دست کم 3 رایانه متصل به هم است.

اما در یک تعریف کلی می توان گفت که شبکه مجموعه ای از کامپیوتر ها، نرم افزار و سخت افزار های متصل به هم است که باعث می شود کاربران بتوانند با یکدیگر کار کنند.

نویسنده: مدیر سایت

امیدوارم مطالب سایت برایتان مفید واقع شود.

2 دیدگاه برای “آشنایی با شبکه های کامپیوتری”

  1. سلام
    یکی از سریع ترین و کاربردی ترین روش برای افزایش بازدید و رتبه وب سایت تبادل لینک سه طرفه هست.
    خوشحال میشیم وب سایتتون رو تو دایرکتوری ما ثبت کنید.

  2. سلام – با ثبت لینک خود در دایرکتوری وبلاگ نویسان ایرانی افزایش بازدید و رتبه داشته باشید تمام وبلاگ نویس های ایرانی لینک خود را در این دایرکتوری ثبت کرده اند – ثبت لینک در این دایرکتوری فعلا رایگان است آدرس دایرکتوری : http://www.zlinks.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *